Program Smart knižnice: vzdelávanie bez hraníc odštartoval prvým pilotným školením!
Program Smart knižnice: vzdelávanie bez hraníc odštartoval prvým pilotným školením!
Intenzívna tvorba vzdelávacieho programu v rámci projektu Smart vzdelávanie v knižniciach bez hraníc prináša prvé výsledky. Úspešne sme odštartovali etapu pilotných školení, ktorých cieľom je otestovať kvalitu novovytvoreného vzdelávacieho programu. Ten je rozdelený do štyroch tematických častí, pričom prvú z nich – Programovanie a robotika v pohybe, za ktorú zodpovedá CVTI SR – sme už úspešne otestovali. A aby sme naplno využili potenciál cezhraničnej spolupráce, realizovali sme školenie priamo v Krajskej knižnici Františka Bartoša v Zlíne.
Návšteva modernej krajskej knižnice v Zlíne však nebola iba o realizácii pilotného školenia pre knihovníkov. Projektoví partneri CVTI SR a Moravská zemská knižnica využili príležitosť aj na spoločné projektové stretnutie, prehliadku hostiteľskej knižnice a spoznanie jej služieb pre obyvateľov Zlína a okolia.

V rámci samotného školenia mali knihovníci možnosť detailne sa zoznámiť s populárnym robotom Makeblock mBot2. Základné pohyby robota sa naučili programovať priamo prostredníctvom zabudovaného počítača CyberPi pomocou jednoduchého ovládania šípkami. Pokročilejšie funkcie programovali cez počítač pomocou blokového programovania. Okrem toho sme knihovníkom predstavili aj ďalšie nástroje hravého učenia programovania v knižnici, ako sú hravý robot Ozobot, programovateľný minipočítač BBC Micro:bit či platforma Scratch určená na tvorbu jednoduchých hier.
A čo ďalej? Na základe spätnej väzby účastníkov sa školenie Programovanie a robotika upraví a doplnia sa k nemu metodické materiály tak, aby bolo pripravené na spustenie od leta 2025 v knižniciach v cezhraničnom území. Už teraz sa zároveň tešíme na ďalšie pilotné školenie k nasledujúcej časti vzdelávacieho programu Ako umelá inteligencia mení svet pod vedením Moravskej zemskej knižnice, ktoré prebehne koncom mája na slovenskej strane hranice, v Záhorskej knižnici v Senici.
Projekt Smart vzdelávanie v knižniciach bez hraníc je realizovaný v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg VI-A Slovensko-Česko 2021-2027. Cieľom projektu je podporiť vzdelávanie prostredníctvom verejných knižníc zamerané na nové digitálne zručnosti nielen pre základné a stredné školy, ale aj pre širokú verejnosť.




