Vzdelávací program Smart knižnice: vzdelávanie bez hraníc je hotový!

Vzdelávací program Smart knižnice: vzdelávanie bez hraníc je hotový!

Posledné pilotné školenie „Ako sa nestratiť v ére syntetickej reality“ je za nami – a to znamená jediné! Nový vzdelávací program, vytvorený Centrom vedecko-technických informácií SR v spolupráci s Moravskou zemskou knižnicou v Brne, v rámci projektu Smart vzdelávanie v knižniciach bez hraníc, je hotový.

Záverečné pilotné školenie sa uskutočnilo v Krajskej knižnici v Žiline. Pripravili a viedli ho lektori z Moravskej zemskej knižnice a zamerané bolo na kritické myslenie a bezpečnosť v online priestore. Lektori si pripravili pre knihovníkov pútavé prednášky, ktoré boli rozdelené do niekoľkých tematických blokov.

Prvá časť školenia bola venovaná rozvoju kritického myslenia. Počas prednášky sa knihovníci aktívne zapájali do diskusií, príkladov a úloh, ktoré im pomáhali odhaľovať rozdiel medzi faktami a názormi.

Zaujímavým vstupom bol aj koncept rýchleho a pomalého myslenia podľa D. Kahnemana, autora úspešnej knihy Myslenie rýchle a pomalé, ktorý vysvetľuje, ako naše rozhodovanie ovplyvňujú dve úrovne kognitívneho spracovania informácií. Účastníci sa oboznámili aj so 16 kognitívnymi skresleniami, ktoré skresľujú naše vnímanie reality, ako napríklad pštrosí efekt, kotvenie, selektívne vnímanie, či nadmerná sebadôvera. Tieto príklady pochádzali z materiálov dostupných na stránke krimys.cz, ktorá sa venuje popularizácii kritického myslenia.

Ďalšou dôležitou témou boli argumentačné fauly, teda manipulatívne spôsoby argumentácie, ako napríklad dôraz na autoritu, zovšeobecňovanie, apel na emócie či podsúvanie názorov ako faktov.

Druhá prednáška sa sústredila na základy internetovej bezpečnosti. Témou bolo 20 kľúčových pojmov, ktoré by mal poznať každý používateľ internetu – od bežného používateľa až po pracovníka knižnice. Termíny ako antivirus, phishing, deepfake, malware či VPN boli predstavené jednoducho, s príkladmi a aktivitami, ktoré pomohli účastníkom lepšie si ich zapamätať.

Popoludňajšia časť školenia sa venovala problematike falošných informácií, s dôrazom na rozdiely medzi dezinformáciou, misinformáciou a propagandou. Záver patril téme sociálneho inžinierstva a rôznym manipuláciám, zameraným na zneužitie dôvery ľudí za účelom získania citlivých údajov. Predstavené boli i najbežnejšie formy phishingových útokov – od podvodných e-mailov, cez telefonáty až po falošné webové stránky.

Okrem samotného školenia bola návšteva kolegov z Moravskej zemskej knižnice príležitosťou aj na spoločné projektové stretnutie, ako aj prehliadku hostiteľskej Krajskej knižnice v Žiline a zoznámenie sa s jej aktivitami a službami.

Čo nás čaká ďalej? Leto sa bude niesť v znamení zapracovania spätnej väzby od účastníkov školení do vzdelávacieho programu. Zároveň prebehne intenzívna lektorská príprava. Od septembra sa program naplno rozbehne a prví knihovníci absolvujú oficiálne školenie.

Projekt Smart vzdelávanie v knižniciach bez hraníc je realizovaný v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg VI-A Slovensko-Česko 2021-2027. Cieľom projektu je podporiť vzdelávanie prostredníctvom verejných knižníc, zamerané na nové digitálne zručnosti nielen pre základné a stredné školy, ale aj pre širokú verejnosť.

Ochrana osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepší používateľský zážitok. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a umožňujú zistiť, keď sa na túto webovú stránku znovu vrátite a pomáhajú tiež nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.